środa, 04 października 2023r.

Jak przerwać zwolnienie chorobowe? Co o przerwaniu zwolnienia chorobowego mówią przepisy Niemieckie?

photo 1467664631004 58beab1ece0dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5MHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Zwolnienie chorobowe to informacja dla pracodawcy, że pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy. Ponadto takie zwolnienie zawsze wystawiane jest na określony czas, a więc lekarz w ten sposób określa jak długo, może trwać dana choroba. Jednak czy pracownik pracujący w Niemczech może wrócić do pracy wcześniej?

Przerwanie zwolnienia chorobowego w Niemczech – czy jest możliwe?

Najważniejszym aspektem podczas zwolnienia chorobowego jest to, aby chory postępował zgodnie z zaleceniami lekarskimi, co ma na celu wyleczenie choroby. W niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że pracownicy chcą wcześniej wrócić do pracy, gdy zwolnienie lekarskie się jeszcze nie skończyło.

Oczywiście istnieje taka możliwość, gdy pracownik wyzdrowieje wcześniej i będzie zdolny już do pracy. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach sam pracodawca może odmówić świadczenia przez pracownika pracy. Dzieje się tak, gdy pracownik jest chory i mógłby narazić na zachorowanie inne osoby zatrudnione w firmie.

Pracodawca musi dbać o wszystkich swoich pracowników nie tylko tych zdrowych, ale też chorych. Oznacza to, że pracodawca może zalecić pracownikowi, aby udał się on na zwolnienie lekarskie lub przebywał na nim do momentu, aż wyzdrowieje.

Dlaczego pracownicy chcą przerywać zwolnienie lekarskie?

Niestety często za przerwaniem zwolnienia lekarskiego stoi obawa o to, że pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech. Prawo pracy pozwala pracodawcy zwolnić pracownika, który przebywa na zwolnieniu chorobowy. Oczywiście jest to słuszna obawa, ale takie sytuacje nie zdarzają się często.

Zwolnienie w pracy mogłoby bardzo nadwyrężyć budżet pracownika pomimo zasiłku, a więc takie osoby wolą wcześniej wrócić do pracy, aby nie narażać się swojemu pracodawcy. Myślenie w ten sposób nie zawsze jest dobre i niekiedy przerwanie zwolnienia to poważny błąd. Nawet gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie, to obowiązuje tutaj okres wypowiedzenia w Niemczech, co daje czas na znalezienie nowej pracy.

Zwolnienie lekarskie, a urlop wypoczynkowy

Zdarza się, że pracownik zachoruje podczas urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza i uzyskać zwolnienie lekarskie. Jeżeli choroba zaskoczy pracownika na urlopie, to może on wykorzystać go w późniejszym czasie.

Kwestia ta jest uregulowana prawnie, a więc pracodawca nie może postąpić w tej sytuacji inaczej i musi przełożyć urlop na innych termin. Zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone pierwszego dnia choroby, gdzie problemy zdrowotne muszą zostać potwierdzone przez lekarza.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Grawerowanie – jak to się robi? Przygotuj powierzchnię butelki wykorzystując laser!

1 maja 2021

Podczas dekoracji szkła, można wykorzystać zróżnicowane techniki. Producenci butelek mają dziś do dyspozycji nie tylko standardowe malowanie czy aplikację farby z wykorzystaniem sitodruku. Wśród nowych, często wykorzystywanych technologii pojawiła się…

Czytaj więcej