sobota, 27 lipca 2024r.

Leasing pracowniczy – kto płaci ZUS? Jaką rolę odgrywa agencja pracy w leasingu pracowniczym?

photo 1496181133206 80ce9b88a853cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHx3b3JrJTIwYWdlbmN5fGVufDF8MHx8fDE2ODI3Njg1ODEixlibrb 4.0.3q80w1080
Leasing pracowniczy jest bardzo dobrym rozwiązaniem i ogromnym ułatwieniem zarówno dla pracodawcy, jak i osób zatrudnianych. Firmy, które decydują się na zatrudnienie pracownika poprzez agencję pracy nie muszą samodzielnie zajmować się rekrutacją oraz formalnościami związanymi z tym procesem. Jak wygląda kwestia zatrudnienia, jeżeli chodzi o leasing pracowniczy i kto zajmuje się opłacaniem składek?

Leasing pracowniczy – kto opłaca składki?

Za opłacanie składek ZUS za zatrudnionych pracowników odpowiada agencja, która przeprowadza cały proces związany z zatrudnieniem. Dla właściciela firmy korzystającej z takich usług jest to ogromne udogodnienie oraz ułatwienie. Ponadto nie musi on opłacać składek, ponieważ leży to w kompetencji agencji pośrednictwa pracy.
 
W ten sposób pracodawca może skupić się na prowadzeniu swojej firmy bez konieczności zajmowania się dodatkowymi sprawami dotyczącymi zatrudnionych pracowników. Oczywiście obie strony, czyli pracodawca i agencja muszą ustalić konkretną stawkę, na podstawie której nawiążą współpracę.

Kto najczęściej korzysta z leasingu pracowniczego?

Leasing pracowników to rozwiązanie, z którego może skorzystać każda firma. Należy jednak mieć na uwadze, że krok ten podejmują najczęściej przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić pracownika na umowę o pracę.
 
Poza tym proces ten odbywa się najczęściej w firmach, gdzie właścicielami są młode osoby liczące na doświadczonych pracowników angażujących się w swoją pracę. Pomimo tego, że przedsiębiorcy mogą samodzielnie rekrutować osoby na dane stanowisko wolą zlecić tę czynność komuś innemu, zyskując w ten sposób dobrych pracowników, którzy są idealnie dopasowani do wymagań przedsiębiorstwa.

Czy leasing pracowniczy to outsourcing pracowniczy?

Określenie outsourcing pracowniczy oraz leasing pracowniczy pomimo tego, że polegają na tym samym, można zauważyć tu pewne różnice. Chociaż pojęcia te często stosowane są zamiennie, to należy wiedzieć, że leasing pracowniczy w przeciwieństwie do outsourcingu jest w pełni nadzorowany przez nowego pracodawcę.
 
Oznacza to, że podpisując umowę, trzeba dokładnie zapoznać się z jej treścią, aby w późniejszym czasie nie pojawiły się pewne komplikacje i nieporozumienia. Korzyści płynące z takiej formy zatrudnienia pracowników są naprawdę duże, a więc każdy pracodawca powinien się zastanowić, w jaki sposób chce pozyskać nowych pracowników. Ma to duże znacznie dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak to działa? Huta szkła pod lupą

1 lutego 2021

Ze szkła można zrobić każdą formę. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i oczywiście ilość surowca do przetworzenia. Szkło ma postać taką, jaką nada mu twórca. Nie ma uporządkowanej struktury przestrzennej, przypomina…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady