niedziela, 02 października 2022r.

Zdjęcie panoramiczne zębów – jak to wygląda? Jak się przygotować?

unnamed file 2

Pantomogram zębów to badanie, które umożliwia stomatologowi ocenę całego stanu uzębienia. Wskazań do jego wykonania jest wiele, a więc jest ono czasami niezbędne do kontynuacji leczenia. Jak wygląda przeprowadzenie tego badania i czy musimy się do niego specjalnie przygotować?

Zdjęcie pantomograficzne, a zwykłe rtg

Otóż oba te badania niewiele się od siebie różnią, ponieważ cel jest taki sam. Chodzi tutaj o pokazanie tego, czego nie widać gołym okiem. Zdjęcie rtg zębów Białystok polega na uwidocznieniu jednego lub maksymalnie czterech zębów i jest ono robione zazwyczaj w trakcie wizyty stomatologicznej.

Nieco inaczej wygląda to, gdy musimy wykonać zdjęcie pantomograficzne zębów Białystok. Tutaj niestety nie zawsze możemy je zrobić, będąc w gabinecie, gdyż wiele z nich nie posiada tak przystosowanych urządzeń.

Wykonanie takiego zdjęcia pozwala lekarzowi na dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości. Niekiedy takie badanie jest zalecane również przed założeniem aparatu. Oprócz możliwości indywidualnego dopasowania aparatu na zęby specjalista może się także upewnić czy wszystkie zęby są wyleczone, co jest bardzo ważne podczas leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda badanie?

Przed przystąpieniem do badania, należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby np. kolczyki, wyjmowane protezy zębowe. Następnie pacjent zakłada specjalną kamizelkę, która ma ochronić przed promieniowaniem rentgenowskim. Jest to konieczne, ponieważ brak takiego zabezpieczenia mogłoby narazić daną osobę na niebezpieczeństwo.

Gdy powyższe czynności zostaną już wykonane należy stanąć nieruchomo przed aparatem. Do ust wkłada się uchwyt, który trzeba przytrzymać zębami. Pozwoli to na dokładne ustawienie, a tym samym na prawidłowe wykonanie zdjęcia.

Prześwietlenie zębów Białystok jest szybkim badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Wbrew obawom wielu osób jest ono bezbolesne i bardziej przyjemne niż zwykłe rtg. Wynika to z tego, że rtg zębów Białystok wiąże się z koniecznością włożenia do jamy ustnej kliszy. U niektórych osób powodowało to odruch wymiotny głównie w przypadku zębów trzonowych.

Nowoczesne aparaty to mniejsze promieniowanie

Obecnie coraz częściej możemy spotkać nowoczesne aparaty, gdzie dawka promieniowania jest dużo mniejsza. Sprawia to, że zwykłe rtg Białystok czy pantomogram zębów jest bezpieczniejsze.

Co więcej, maleją też obawy osób, które muszą wykonać zdjęcie zębów, w tym także kobiet w ciąży. Nowe technologie mają także wpływ na jakość wykonywanych zdjęć. W praktyce przekłada się to na jeszcze lepsze efekty leczenia, które widzi zarówno pacjent, jak i lekarz.

Może spodobać Ci się również:

Jak wygrać negocjacje? Pomoc prawna i kwestie prawne

Jak wygrać negocjacje? Pomoc prawna i kwestie prawne

7 października 2020

Negocjacje są nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych np. problemach z płatnościami. Odpowiednia strategia dojścia do porozumienia często jest bardzo przydatna. Dzięki niej rozwiązywanie sporów jest znacznie prostsze…

Czytaj więcej