Czym jest dietetyka kliniczna? W czym może pomóc dietetyk kliniczny?
O dietetyce klinicznej mówi się coraz więcej – i nic w tym dziwnego, ponieważ jej rozwój w ostatnich latach jest naprawdę imponujący. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie żywienie osób zmagających się z różnymi chorobami jest często kluczowe dla poprawy ich stanu, a nawet całkowitego wyzdrowienia. Co warto wiedzieć o tej nauce i w czym może pomóc dietetyk kliniczny?
Dieta, która uzdrawia
W dzisiejszych czasach każdy z nas powinien zwracać szczególną uwagę na to, z czego przygotowane są jego posiłki. Nawet jeśli jest się zdrową osobą, niewłaściwa dieta może bardzo zaszkodzić i przyczynić się do powstania ciężkich chorób. Pamiętajmy o tym, że wielu z nas zmaga się z więcej niż jednym schorzeniem – w takich przypadkach ustalenie właściwego menu to po prostu konieczność. Racjonalne i odpowiednio zbilansowane odżywianie jest niezbędne przy cukrzycy, chorobach układu krążenia i przewodu pokarmowego, endometriozie, a także w alergiach pokarmowych. Lekarze podkreślają, że również w trakcie leczenia nowotworów bardzo ważne jest to, co pacjent spożywa na co dzień.
Dietetyka kliniczna łączy wiedzę z różnych dziedzin nauk medycznych – medycyny, farmakologii i psychologii. Trzeba też mieć na uwadze, że mówi się o niej także wtedy, gdy pacjenci muszą być odżywiani pozajelitowo i należy opracować skład takiego pożywienia, by dostarczało organizmowi wszystkich potrzebnych składników.
Czym zajmuje się dietetyk kliniczny i jak może pomóc swoim pacjentom?
Specjalista ten ustala indywidualny plan żywieniowy dla każdego swojego klienta. Aby było to możliwe, konieczny jest bardzo dokładny wywiad oraz wcześniejsze rozpoznanie istniejących chorób lub ustalenie ewentualnego zagrożenia chorobowego. Specjalista powinien dopasować żywienie w taki sposób, aby poprawiło ono skuteczność całego procesu leczenia. Odpowiednio ustalona dieta chorego nie koliduje z działaniem leków oraz z leczeniem chirurgicznym, a wręcz przeciwnie – poprawia działanie lekarstw i przyczynia się do szybszej regeneracji po zabiegach. Dietetyk kliniczny musi opracować posiłki także pod kątem dostarczenia organizmowi pacjenta witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych w takich ilościach, by wszelkie ich niedobory zostały wyrównane.
Jeśli trafimy na kompetentnego i godnego zaufania dietetyka klinicznego, to możemy liczyć na to, że unikniemy różnych powikłań, które zdarzają się przy wielu chorobach, a także skrócimy czas oczekiwania na powrót do zdrowia i zwiększymy szansę na zupełne wyleczenie.
Może spodobać Ci się również:
Nowoczesne i ekologiczne sposoby ogrzewania domu zyskują na popularności. Z jednej strony rośnie świadomość społeczna na temat dbania o środowisko. Z drugiej nowe przepisy i regulacje prawne wymuszają odchodzenie od…
Czytaj więcej