Gdzie oddać przeterminowane środki ochrony roślin?
Jeśli zalegają nam stare środki ochrony roślin, których data ważności dawno minęła, często nie mamy pojęcia, co z nimi właściwie zrobić. Wiele pożarów na wysypiskach śmieci spowodowało, iż zlikwidowano dużo nieuczciwie działających firm, które właśnie zajmowały się utylizacją takich odpadów. Możemy to odczuć, gdyż większość z nas posiada w magazynie na przykład przeterminowany nawóz.
Niebezpieczne środki
Korzystając z prepatarów ochrony roślin, musimy mieć na uwadze, iż są to środki toksyczne i niebezpieczne dla otaczającego nas środowiska. Zasady oraz wymogi co do ich stosowania zostały sprecyzowane w przepisach ustawy z 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (DzU nr 133, poz. 849 z 2008 r.) i umieszczona na etykietach.
Problem z utylizacją środków ochrony roślin
Nie ma znaczenia, pod jaką postacią posiadamy skażone pozostałości, problem utylizacji dotyczy zarówno tych płynnych, jak i stałych. Pod żadnym pozorem nie wolno ich spalać, zakopywać, wylewać do kanalizacji, zaśmiecać nimi lasów czy rzek. Ich skład zagraża w dużym stopniu glebie oraz wodzie. Jako użytkownicy zawsze ponosimy odpowiedzialność za bezpieczne gospodarowanie pozostałościami. Co ważne, opakowania po takich substancjach nie można również wykorzystać w celu przechowywania innych środków. Kupując nawóz w takim miejscu jak sklep ogrodniczy, warto zwrócić uwagę na okres jego przydatności. Zawsze na opakowaniu powinna być zaznaczona wyraźna data przydatności do użycia.
Co możemy zrobić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin?
Jeśli sklep dla rolników oferował bardzo atrakcyjną cenę nawozu, jednak nie udało się nam go zużyć na czas, nie możemy wyrzucić go do pojemnika na odpady komunalne. Taki preparat musimy przekazać odbiorcy, który posiada zezwolenie na odbiór oraz utylizację środków ochrony roślin. Wszelkie informacje o adresach oraz telefonach służb utylizacyjnych uzyskamy w pobliskim Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Co zrobić z opakowaniem po środku ochrony roślin?
Jeśli został nam sam pojemnik po preparacie, na samym początku powinniśmy go dokładnie przepłukać wodą. Popłuczyny zastosujemy do oprysku, nie wolno ich pod żadnym pozorem wylewać do kanalizacji, gdyż może być to groźne dla środowiska. Płucze się jedynie pojemniki plastikowe i szklane. Następnie takie puste opakowanie oddajemy do punktu sprzedaży. Na każdym produkcie znajduje się informacja o tym, jak postępować. W ramach Systemu PSOR odbierane są pojemniki po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla ludzi i organizmów wodnych, a także opakowania po pozostałych preparatach niebezpiecznych, jakie stosuje się w rolnictwie.
Może spodobać Ci się również:
Słodkie przekąski są uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów słodyczy, a więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Istnieją jednak takie…
Czytaj więcej