piątek, 21 stycznia 2022r.

Jak wygrać negocjacje? Pomoc prawna i kwestie prawne

Jak wygrać negocjacje? Pomoc prawna i kwestie prawne

Negocjacje są nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych np. problemach z płatnościami. Odpowiednia strategia dojścia do porozumienia często jest bardzo przydatna. Dzięki niej rozwiązywanie sporów jest znacznie prostsze i szybsze.

Odpowiednie przygotowanie i świadomość oczekiwań to podstawa

Podstawą udanych negocjacji jest odpowiednie przygotowanie — musisz zdawać sobie sprawę z tego, jaka jest Twoja sytuacja, jaka wygląda perspektywa strony, z którą zamierzasz negocjować. Należy także mieć na uwadze, jaka jest wasza pozycja i „moc” — inaczej negocjuje się z pozycji siły, a inaczej gdy Twoje zasoby są ograniczone.

Należy także być świadomym swoich oczekiwań, warto zastanowić się, na czym tak naprawdę zależy stronie przeciwnej. Przykładowo, jeśli zamierzasz negocjować ze swoim wierzycielem, to jego podstawowym oczekiwaniem jest odzyskanie należności, jeśli zyska pewność, że spłacisz dług, to może iść na pewne ustępstwa.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w negocjacjach?

Sztuka negocjacji nie jest prosta — istnieje wiele technik, podejść, chwytów psychologicznych, których osoba niedoświadczona nie jest świadoma. Ponadto problemem dla wielu jest kontrolowanie emocji, co może doprowadzić do eskalacji konfliktu. Również zbyt duża ugodowość oraz brak elastyczności przeszkadzają w negocjacjach.

Dlatego warto sprawdzić, gdzie znajduje się kancelaria prawna. Kraków i inne większe miasta są siedzibami doświadczonych firm. Profesjonalni prawnicy pomogą przygotować się do negocjacji. Przede wszystkim kontakt z nimi pozwoli określić jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę podczas dochodzenia do porozumienia. W niektórych przypadkach kancelaria prawna może zająć się prowadzeniem negocjacji.

Dlaczego należy pamiętać o kwestiach prawnych?

Należy pamiętać, że negocjacje, zwłaszcza w biznesie muszą być zgodne z prawem. Oznacza to, że porozumienia, na które się zgodzicie, nie mogą być z nim sprzeczne. Ponadto niektóre ustalenia muszą zakończyć się podpisaniem pisemnego porozumienia. Natomiast to nie może zawierać klauzul abuzywnych, czyli sprzecznych z prawem. Jeśli dojdzie do niedopatrzeń, to cały trud włożony w negocjacje może okazać się niepotrzebny, ponieważ i tak konieczne będzie ustalenie nowych warunków porozumienia. To kolejny powód, dla którego należy skorzystać z pomocy kancelarii prawnej podczas negocjacji. Oszczędzasz w ten sposób czas i zyskujesz pewność, że ustalenia mogą wejść w życie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Drzwi zewnętrzne do domu. Jak połączyć modę i funkcjonalność?

1 czerwca 2021

Każdy ma indywidualny gust i upodobania, a także chęć bycia modny i trendy. To dotyczy każdej dziedziny życia, również aranżacji przestrzeni wokół siebie. Wybór projektu domu oraz jego elementów składowych…

Czytaj więcej