niedziela, 05 maja 2024r.

Niemieckie prawo pracy i polscy kierowcy

unnamed file 5

Warunki pracy zawodowego kierowcy w Polsce rzadko są zadawalające. Ilość kierowców podejmujących pracę w Niemczech jest coraz wyższa. Wpływ na to mają nie tylko zarobki, ale również ogólne warunki wykonywania tego niełatwego zawodu.

Zawodowi, dobrzy kierowcy, są poszukiwani w Niemczech. Podejmowane jest wiele działań dających możliwość zatrudnienia obcokrajowców. Aby jednak nie pogubić się niemieckich przepisach i nie stracić, warto sięgnąć po szczegółowe informacje. Darmowa pomoc prawna dla Polaków w Niemczech jest dobrym rozwiązaniem, zanim zostanie podpisana umowa o pracę.

Kierowca w Niemczech. Na co zwrócić uwagę?

Kierowca ciężarówki musi dysponować prawem jazdy, przynajmniej w kategorii C+E. Dobrze jest posiadać również inne kategorie oraz zezwolenia do przewozu substancji niebezpiecznych. W Niemczech dodatkowo należy przejść kwalifikację wstępną przyspieszoną. Pamiętać należy o odnawianiu jej co 5 lat.

Ważne jest dopełnienie obowiązku badań lekarskich, w tym psychologicznych. Dodatkowym atutem będzie doskonała znajomość języka niemieckiego. Uzyskanie wszystkich wymaganych uprawnień trwa około pół roku, a ich koszt to ok. 5 tys. zł.

Co kierowcy daje niemiecki pracodawca?

Przede wszystkim już na poziomie płacy minimalnej kierowca w Niemczech zarobi kilkakrotnie więcej niż w polskich realiach. Pracownik z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na umowę za dużo wyższą stawkę, w zależności od swoich kwalifikacji. Prawo reguluje wypłatę świadczeń socjalnych na podstawie umowy o pracę, choćby kindergeld, czyli świadczenia na dziecko.

Drugą sprawą jest pełne, wysokie ubezpieczenie. Ważne jest również, że pracodawcy zapewniają opłacenie opieki zdrowotnej, a to w tak ryzykownej pracy jest nieodzowne. Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie z Niemiec ważne jest również w polskich placówkach medycznych.

Czas pracy w Polsce i Niemczech

To kolejna ważna z punktu widzenia pracy kierowcy sprawa. W Niemczech czas pracy jest rygorystycznie przestrzegany. Wysokie kary za przekroczenie czasu jazdy są dotkliwe i żaden pracodawca nie wymaga od kierowców naginania prawa. Drugą kwestią jest to, że kierowca u niemieckiego pracodawcy w swoim czasie pracy uwzględnia załadunki i rozładunki, a także prace porządkowe i zabezpieczanie ładunku.

Polski kierowca, wykształcony przez polskie realia, może być mile zaskoczony warunkami pracy w Niemczech. To nie powinno uśpić czujności, warto poznać dokładnie przepisy, gdyż nie wiadomo, czy przypadkiem nie trafi się nieuczciwy pracodawca. Niezależnie od kraju, takich niestety, nie brakuje.

Może spodobać Ci się również:

photo 1520813792240 56fc4a3765a7ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jakie stopery do uszu dla firm? Jakie środki ochrony słuchu warto wybierać?

1 kwietnia 2024

Prowadzenie firmy to nie tylko zarządzanie biznesem oraz pracownikami, ale także konieczność zwrócenia uwagi na wiele innych istotnych aspektów. Jednym z nich jest ochrona pracowników przed działaniem szkodliwych czynników, z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady