piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co to jest próchnica zębów? Sprawdź dlaczego dochodzi do jej rozwoju

photo 1606811971618 4486d14f3f99cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8ZGVudGlzdHN8ZW58MXwwfHx8MTY1MTY1MDAyMwixlibrb 1.2.1q80w1080

Od małego uczy się nas, że o zęby trzeba dbać. Faktycznie, brak profilaktycznych zabiegów, takich jak szczotkowanie, płukanie czy usuwanie resztek z pomocą nici dentystycznej może przyczynić się do rozwoju problemów. Wówczas dentysta dziecięcy może być już koniecznością, ponieważ na zębach zacznie tworzyć się próchnica. Czym ona jest? I jak można jej uniknąć?

Dlaczego tworzy się próchnica?

Wszystkiemu winne są bakterie, które naturalnie znajdują się w jamie ustnej i pomagają w procesie trawienia pokarmu. Jeśli jest ich za dużo, mogą osiadać na szkliwie tworząc tzw. płytkę nazębną. Codzienne szczotkowanie pomaga usunąć ją z zębów i wzbogaca je o brakujące mikroelementy. Dlatego jest to tak istotny zabieg.

Gdy bagatelizujemy mycie zębów, bakterie mogą namnażać się na szkliwie i produkować kwas z cukrów dostarczanych razem z pokarmem. To właśnie on odpowiada za powolną destrukcję szkliwa, która najpierw obejmuje niewielki obszar, a później może spowodować nawet wypadanie zębów. Próchnica u dziecka najczęściej wiąże się z niewłaściwymi nawykami, spożywaniem dużej ilości niezdrowego jedzenia, może mieć również podłoże genetyczne.

Jak rozwija się próchnica?

Na początku na zębach pojawiają się jedynie niewielkie plamki. Można je jeszcze usunąć, stosując najprostsze zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli nie pozbędziemy się ich, bakterie zaczną się namnażać i w większej ilości wydzielać będą kwas, który wywoła ubytki w strukturze zęba.

Próchnica przemieszcza się stopniowo od zewnętrznej powierzchni szkliwa do wewnątrz. Na dalszym etapie atakuje zębinę, która znajduje się pod koroną. W tym przypadku najczęściej trzeba już skorzystać z pomocy dentysty dziecięcego i uzupełnić zmienione miejsca plombą.

Na końcu bakterie atakują miazgę, która stanowi serce każdego zęba. Po jej zainfekowaniu niezbędne będzie leczenie kanałowe, a infekcja tej części wiąże się najczęściej z silnym pulsującym bólem. Jeśli i to zbagatelizujemy, może utworzyć się ropień, w konsekwencji czego ząb może wypaść.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Stomatologia dziecięca wcale nie jest w tym przypadku koniecznością! Można uniknąć rozwoju próchnicy, stosując kilka podstawowych zasad. Kluczowe znaczenie ma codzienne szczotkowanie. Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat nawyku mycia zębów minimum rano i wieczorem.

Ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny całej jamy ustnej. Można stosować płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne, którymi znacznie prościej usunąć resztki jedzenia. Istotne znaczenie będą mieć również wizyty u specjalisty – pomoże on zdiagnozować problemy, gdy będą miały jeszcze niewielki wpływ na jakość zębów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1530939027401 cca9976c77f7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka szlifierka do domowego majsterkowania? Jakie prace można wykonać przy użyciu szlifierki?

1 maja 2023

Wyposażenie przydomowego warsztatu często jest trudnym zadaniem. Wynika to z tego, że chcielibyśmy, aby wszelkie urządzenia były tanie, a jednocześnie niezawodne. Niestety połączenie oby tych elementów nie jest takie proste,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady