piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co zrobić, żeby pies nie sikał w domu?

Co zrobić, żeby pies nie sikał w domu?

Wiele rodzin uwielbia dzielić mieszkanie ze zwierzakiem. Dzieci kochają bawić się z pupilami, czy mowa o kotach, czy o psach. Jednak często okazuje się, że szczenię czy kocię, które przygarnęliśmy, sprawia problemy. Jednym z najczęstszych jest notoryczne oddawanie moczu w miejscach do tego nieprzeznaczonych – na dywan lub łóżko. Jak sobie z tym radzić? Omawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować podczas wychowywania nowych domowników.

Dlaczego pies sika w domu?

Na początek należy przyjrzeć się, dlaczego czworonogowi zdarzają się ,,wpadki”. Najpopularniejsze powody to:

  • mały pies po prostu nie jest jeszcze nauczony zasad higieny;
  • zbyt rzadkie spacery. Może musisz zwiększyć częstotliwość wyprowadzania swojego podopiecznego? Pamiętaj, że szczenięta częściej muszą się wypróżniać;
  • zostały już popełnione błędy w tresurze;
  • choroba lub silny stres.

Zwierzęta nie siusiają na Twój ulubiony dywan, bo są złośliwe. Dlatego najgorsze, co możesz zrobić, to wpaść w gniew. Należy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i, przede wszystkim, wiedzy, jak postępować.

Bądź spokojny

Przede wszystkim nie oczekuj, że szczeniak sam z siebie zorientuje się, co robi źle. To Ty musisz go tego nauczyć! Po pierwsze, pamiętaj, że Twój pupil początkowo będzie wypróżniał się bardzo często. Dlatego ktoś zawsze powinien być z nim obecny i wypuszczać lub wynosić go na podwórko.

Zastanów się – czy karcisz swojego zwierzaka? Musisz wiedzieć, że żadne metody awersyjne nie zadziałają. Wręcz przeciwnie! Jeśli skarcisz go w momencie oddawania moczu, szczeniak może zacząć bać się Ciebie i siusiać tam, gdzie nie zauważysz. Może wręcz unikać wypróżniania nawet na spacerach, właśnie ze strachu. Krzycząc lub, co najgorsze, podtykając jego nos do moczu, burzysz Waszą relację i niszczysz zaufanie, które udało Wam się już wypracować. W ogóle karcenie nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, gdyż nie niesie w sobie informacji, jak należy się zachować.

Kiedy udać się do weterynarza

Na koniec musimy wspomnieć o kwestiach zdrowotnych. Jeśli wcześniej pies nie sprawiał problemów, i nagle zaczął oddawać mocz w domu, lub też szczenię nie przestaje tego robić mimo dobrze prowadzonej tresury, jedynym rozwiązaniem jest weterynarz. Wizyta u specjalisty pozwoli ocenić układ moczowy zwierzęcia, gdyż to on może być powodem problemów. Czasami też niekontrolowane siusianie jest wynikiem jakiegoś stresującego wydarzenia. Wtedy niezbędna będzie konsultacja z behawiorystą.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Gdzie zjeść w Nowej Hucie?

1 lipca 2021

Kraków to piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno pod względem architektury, rozrywki, jak i gastronomii. Duży wybór restauracji, kuchni świata, może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wiedzieć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady