sobota, 27 kwietnia 2024r.

Rekonwalescencja po usuwaniu ósemek

Rekonwalescencja po usuwaniu ósemek

Ósemki, nazywane również ,,zębami mądrości”, wyrzynają się najczęściej w okresie, kiedy pozostałe znajdują się już w jamie ustnej. Dlatego też zdarza się, że wzrastają nieprawidłowo, pod kątem lub niecałkowicie. Ósemki mogą pojawić się zarówno u osób dwudziestoletnich, jak i po czterdziestym roku życia.

Wskazania do usunięcia 

Nadmierne stłoczenie często sprzyja powstawaniu zmian próchniczych i infekcji. Ponadto, nieprawidłowe ułożenie w łuku zębowym może spowodować wykrzywienie pozostałych zębów. W takich przypadkach należy rozważyć ekstrakcję. Lekarz stomatolog może także zadecydować o usunięciu jeszcze przed jego wyrżnięciem się – na podstawie oceny zdjęcia RTG.

Jeżeli zęby te są przyczyną jakichkolwiek dolegliwości, powinniśmy się zdecydować na usuwanie ósemek. Kraków jest siedzibą wielu renomowanych gabinetów chirurgii stomatologicznej, więc bez problemu znajdziemy odpowiedniego specjalistę.

Z powodu ograniczonego dostępu i trudności technicznych przy zabiegu, ekstrakcją zajmuje się najczęściej chirurgia stomatologiczna. Lekarz wykonuje ją w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub stosując tzw. sedację. W miejscu po operacji może być konieczne założenie kilku szwów. Najczęściej usuwa się je po siedmiu dobach, ale lekarz może przedłużyć czas ich utrzymywania do 10 dni.

Rekonwalescencja

Chirurgiczne usuwanie ósemek wymaga odpowiedniej opieki. Prawidłowa przyspieszy proces gojenia się dziąsła i zapobiega powstawaniu infekcji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe w okolicy dziąsła. Zdarzają się również trudności w przełykaniu i mówieniu oraz obrzęk policzka po stronie wykonanej operacji. Dolegliwości te mogą potrwać nawet kilka dni, istnieją jednak sprawdzone sposoby na uporanie się z dyskomfortem odczuwanym po zabiegu. Oto niektóre z nich:

  • stosowanie zimnych okładów na policzek,
  • ssanie kostek lodu,
  • stosowanie leków przeciwbólowych.

Po usunięciu ósemki powinniśmy stosować się do wskazówek lekarza. Do najczęstszych zaleceń należą: rezygnacja ze spożywania alkoholu, picia kawy i palenia papierosów. W okresie rekonwalescencji powinniśmy jeść pokarmy o miękkiej konsystencji i unikać gorących potraw. Ograniczenia te powinny być stosowane przez okres 2-3 dni po zabiegu.

Po chirurgicznym usunięciu ósemki sprawą kluczową jest zachowanie restrykcyjnej higieny jamy ustnej. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku i używać nici dentystycznej. Podczas zabiegów higienicznych trzeba jednak omijać miejsce po usuniętej tkance. Ponadto powinniśmy powstrzymać się od zbyt energicznego płukania jamy ustnej.

Powikłania po ekstrakcji ósemki

Powrót do normalnego trybu życia następuje z reguły po kilku dniach od wykonania operacji. Jednakże, jak po każdej interwencji chirurgicznej, również w tym przypadku mogą pojawić się problemy. Jeżeli więc zauważymy narastające dolegliwości bólowe, obrzęk w miejscu zabiegu lub podwyższoną temperaturę ciała – niezwłocznie skontaktujmy się ze stomatologiem. Powyższe objawy mogą świadczyć o powstaniu infekcji w obrębie rany i wymagają wprowadzenia odpowiedniej terapii.

Może spodobać Ci się również:

photo 1642844771937 23accb161a3dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Mnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dentysta wyrywa zęba? Dowiedz się, jak wygląda ten zabieg i przestań się bać!

1 stycznia 2024

Usunięcie zęba to zabieg, który nie należy do tych najprzyjemniejszych i powoduje wiele obaw u pacjentów. Jednak jeśli istnieje wskazanie do ekstrakcji, nie należy zwlekać z usunięciem zęba, ponieważ w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady