poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Jak wygląda kaszel u psa? Sprawdź w jaki sposób pomóc zwierzęciu

photo 1615177393114 bd2917a4f74acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzB8fHZldHxlbnwxfDB8fHwxNjgyODQ0NTU3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Organizm naszego pupila w pewnym sensie jest bardzo podobny do naszego. Pies równie często narażony jest na działanie bakterii i wirusów układu oddechowego, które mogą wywoływać kaszel. Niekiedy przyczyna dolegliwości jest dość błaha, innym razem może oznaczać występowanie bardzo poważnych chorób zwierzęcia…

Jak wygląda kaszel u psa?

U chorych zwierząt najczęściej można zaobserwować charakterystyczne chrząknięcia lub głębokie chrypliwe wyziewy powietrza. W ten sposób organizm pupila próbuje usunąć zalegającą w krtani wydzielinę, która utrudnia swobodne oddychanie. Kaszlowi bardzo często towarzyszy ogólne zmęczenie i apatia czworonoga. W niektórych sytuacjach może pojawić się również gorączka.

Jeśli opisane objawy trwają dłużej niż kilka dni, powinniśmy udać się kliniki weterymaryjnej, gdzie zaufany weterynarz kraków dokładnie zbada ciało zwierzęcia. Ustali możliwe przyczyny jego problemów. Kaszel sam w sobie nie jest może aż tak groźny, jednak długotrwały objaw często jest jednym z symptomów znacznie poważniejszych infekcji.

Dlaczego pies kaszle?

Najprostszym wyjaśnieniem dolegliwości jest zwykłe przeziębienie. Podobnie jak u ludzi, zwierzęta również atakowane są przez bakterie i wirusy popularnych chorób, w następstwie których mogą wystąpić popularne objawy, takie jak gorączka kaszel, czy zatkany nos. W takim wypadku nie powinniśmy się martwić o stan zwierzęcia, ponieważ infekcja powinna minąć po kilku dniach.

Kaszel może wskazywać jednak na poważniejszy problem. Jednym z nich jest ostre zapalenie płuc lub obrzęk krtani, który będzie utrudniał zwierzęciu oddychanie. Zdarza się, że kaszel świadczy również o problemach z układem krążenia, czy rozwijającym się w ciele psa nowotworze. W takiej sytuacji wizyta u doświadczonego weterynarza z krakowskiego Podgórza będzie koniecznością.

Czy możemy w jakiś sposób pomóc zwierzęciu?

Jeśli kaszel utrzymuje się przez długi czas, powinniśmy przede wszystkim skonsultować przypadek ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia. Warto w tym czasie odizolować psa od innych zwierząt domowych i zapewnić mu stały dostęp do wody pitnej. Ze względu na możliwe trudności w połykaniu pokarmu, lepiej wykorzystać karmy mokre lub półmokre, które będą łatwiejsze do połknięcia przez zwierzę.

Jeżeli oprócz kaszlu występuje również gorączka, powinniśmy położyć zwierzę w chłodnym i przewiewnym miejscu, gdzie z pewnością poczuje się lepiej. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak stosować środków przeciwbólowych lub wymiotnych bez konsultacji z doświadczonym weterynarzem.

Może spodobać Ci się również:

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

W jakich domach szczególnie użyteczna będzie pompa ciepła?

22 kwietnia 2020

W obecnych czasach mamy bardzo wiele różnych sposobów ogrzewania domów. Pozwalają nam nie tylko na łatwiejsza eksploatację, oszczędności finansowe, ale przede wszystkim na ochronę środowiska naturalnego. Jedną z takich opcji…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady