piątek, 03 maja 2024r.

Jak wykonać tynkowanie elewacji?

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zastosowanie tynku zewnętrznego ma szereg zalet. Dzięki temu zabiegowi, powierzchnie budynku będą lepiej chronione przed warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią. Położenie tynku na elewacji wymaga jednak kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni czas tynkowania, w którym pogoda nie zakłóci naszych prac. O czym jeszcze warto pamiętać?

Od czego zacząć tynkowanie elewacji?

Pierwszym krokiem każdego remontu jest przygotowanie podłoża. Należy je dokładnie oczyścić i zagruntować specjalnym preparatem. Na tym etapie powinniśmy usunąć wszelkie ślady starej zaprawy tynkowej oraz klejów, stosowanych, chociażby do montowania płyt ociepleniowych. W dalszej kolejności spryskujemy powierzchnię gruntem i czekamy do jego wyschnięcia.

Najczęściej dalsze kroki można rozpocząć już po kilku godzinach, choć czas ten może się opóźnić w zależności od panującej na zewnątrz temperatury. Na pewno nie powinniśmy przeprowadzać tynkowania, gdy wskazania termometru będą niższe niż 5 stopni. W takich warunkach zaprawa może nieregularnie wiązać się na powierzchni, co znacznie osłabi jej strukturę.

Jak tynkować elewację z ociepleniem?

Jeśli zamierzamy pokryć zaprawą styropian lub wełnę mineralną, powinniśmy to robić dwuetapowo. W pierwszej kolejności warto pokryć powierzchnię materiału ociepleniowego specjalnym klejem lub obrzutką. Najlepiej wykorzystać do tego celu agregaty tynkarskie, dzięki którym można znacznie przyspieszyć cały proces.

Następnie w lekko zaschniętej zaprawie instalujemy siatkę zbrojeniową. Jej zadaniem jest wzmocnienie wytrzymałości tynku i zapobiegnięcie powstawaniu pęknięć. Później, wykorzystując agregat tynkarski rozprowadzamy powłokę tynkową równomiernie na całej powierzchni ściany. Podczas prac dbamy szczególnie o odpowiednią grubość warstwy – w przeciwnym razie będzie ona nierównomierna i szybko ulegnie odspojeniu w niektórych miejscach.

Kolejny krok – zacieranie zaprawy

Aby uzyskać jednolitą fakturę, przechodzimy do zacierania tynku. Najczęściej czynność wykonuje się drewnianą lub metalową pacą, prowadząc ją kolistymi ruchami po powierzchni ściany. Ważne jest, by przeprowadzać prace z odpowiednim naciskiem i wykonywać koliste ruchy. Dzięki temu przygotowana powłoka będzie miała jednolity charakter.

Zacieranie dobrze jest przeprowadzić w czasie, gdy warstwa tynku nie uległa jeszcze ostatecznemu związaniu. Wtedy zadanie będzie dużo prostsze i łatwiej jest osiągnąć pożądany efekt. W przypadku tynków cienkowarstwowych trzeba jeszcze bardziej skupić się na tym procesie, ponieważ pomoże on przygotować odpowiednią fakturę tynku.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jaki garnitur wybrać na Wielkanoc?

1 marca 2021

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc warto pomyśleć o wyjątkowym stroju na świąteczne śniadanie. Wiosna to pora, gdy wszystko budzi się do życia i ma to również odzwierciedlenie w wybieranych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady